یو پی وی سی چیست؟ کلیاتی یو پی وی سی

پی وی سی بازار : یو پی وی سی چیست؟ کلیاتب در خصوص پی وی سی

مواد اصلی UPVC را نفت خام و نمك طعام تشكیل میدهند . از نفت خام ، اتیلن و از نمك ، كلر بدست می آید و از طریق پلیمر یزاسیون ، كلر، اتیلن ، وینیل كلرید با هم تركیب و پلی وینیل كلرید یا بصورت خلاصه PVC بدست می آید. كه ماده ای پلاستیكی و قابل ارتجاع است.

امروزه PVC در كنار پلی اتیلن- پلی پروپیلن- پلی استیرول به عنوان یك ماده استاندارد در زمینه های مختلف كاربرد فراوانی دارد.

فرایند تولید پروفیل UPVC

 این فرایند شامل دو مرحله اصلی می باشد:

1- مرحله میكس و آماده سازی مواد اولیه در دستگاه میكسر

2- مرحله شكل دهی و تولید پروفیل در دستگاه اكسترودر

در مرحله اول PVC و  افزودنی های دیگر ، با درصد مشخص توسط دستگاه میكسر تركیب سرد و گرم می شود . مواد تركیب شده بین 12 تا 24 ساعت در دمای محیط می ماند تا الكتریسیته ساكن حاصل از میكس از بین برود و دمای آن با دمای محیط یكسان گردد .

مواد پس از مرحله میكس به صورت اتوماتیك وارد دستگاههای اكسترودر میشود . پس از تنظیم و نصب قالب پروفیل مورد نیاز و هم چنین قسمت های كالیبراتور و تانك های خنك كننده می بایست دمای سیلندر و دستگاه اكسترودر و قالب به حد معین برسد . این میزان دما بسته به نوع سطح مقطع پروفیل متفاوت است كه معمولا برای سیلندر بین 165 تا 185 درجه سانتیگراد و برای قالب بین 198 و 202 درجه سانتی گراد میتواند متغیر باشد . دستگاه اكسترودر شامل دو عدد مارپیچ با چرخش غیر همسو میباشد كه مواد را به صورت یكنواخت از قسمت سیلو به طرف قالب هدایت میكند . سیلندر دستگاه شامل چهار قسمت می باشد كه هر كدام به ترتیب وظیفه پیشگرم كردن مواد ، پلاستیسیته كردن تبدیل مواد به شكل خمیری خروج گازهای متصاعد شده و در نهایت شكل گیری پروفیل را به عهده  دارند ، پس از خروج پروفغیل از قسمت كالیبره و تانك های خنك كننده اطلاعات مربوط به پروفیل روی آن حك میشود . در نهایت پروفیل وارد قسمت برش شده در ابعاد 6 متری برش داده و بسته بندی می گردد .

معرفی اجزای پنجره

1- قاب و بازشو پنجره از جنس یو.پی.وی.سی

2- زهواره یو.پی.وی.سی

3- لاستیك درزبندی ای.پی.دی.ام

4- پروفیل گالوانیزه

5- شیشه با یراق

6- یراق آلات

 نمونه ای از مقاطع پروفیل UPVC

 مونتاژ درب و پنجره های UPVC

پروفیلهای مورد نظر با توجه به نوع سفارش درب و پنجره انتخاب شده و پس از انجام محاسبات دقیق و مهندسی و آنالیز ابعاد درب و پنجره ، طبق نقشه برش داده می شوند. سپس تعدادی از این پروفیلها به منظور ایجاد شیار آب به دستگاه مربوطه منتقل می شوند.

همزمان باعملیات برش پروفیل UPVC و ایجاد شیار آب ، پروفیلهای گالوانیزه برش داده شده و درون آنها با پیچ محكم می شوند. بمنظور مقاوم سازی و تقویت درب و پنجره های تولیدی ملزم به استفاده از پروفیل گالوانیزه با ضخامت مناسب در داخل خانه اصلی پروفیل  UPVC می باشیم. بكارگیری پروفیل گالوانیزه در داخل پروفیل اصلی UPVC و پیچ شدن یراق آلات روی قطعات تقویت شده، ضمن كاهش خطر افتادگی بازشوهای پنجره، مقاومت درب و پنجره های ساخته شده از پروفیل UPVC را افزایش می دهد

در ادامه در صورت نیازبه نصب دستگیره و یراق آلات (برای بخشهای باز شو) سوراخها و شیارهای مورد نیاز توسط دستگاه روی پروفیل تعبیه می شود. سپس پروفیلها طبق نقشه توسط دستگاه جوش به یكدیگر متصل می شوند و با انتقال به دستگاه بعدی، پلیسه ها و زوائد ناشی از جوش در زوایای مختلف از بین می رود.

در نهایت روی میز كار پس از تمیز كاریهای جزئی و نهایی، یراق آلات روی درب و پنجره نصب میگردد. هر پنجره با توجه به شعاع باز شو و بسته به ابعاد آن یراق آلات مخصوص به خود را دارد كه در قسمتهای قاب و لنگه پنجره نصب می گردند.این یراق آلات ازكیفیت بالا برخوردار بوده و از لحاظ مقاومت در مقابل خوردگی بعنوان یكی از مهمترین خواص یراق آلات در رده مورد قبول استانداردهای اروپایی میباشد همچنین استاندارد امنیت در مقابل سرقت نیز در یراق آلات مورد استفاده رعایت شده است

 

اندازه گیری و نصب پنجره های UPVC

پنجره های UPVC قابلیت نصب روی قاب های فلزی (Sub Frame ) و سازه های سیمانی، آجری و … را دارد، در زمان آماده بودن درگاه پنجره عملیات اندازه گیری بوسیله ابزار مناسب اعم از مترهای لیزری، مترهای نواری و سایر ابزار دقیق با دقت بالا اندازه گیری و جهت تعیین نقشه پنجره ها به واحد طراحی ارائه میگردند

نصب پنجره های UPVC ارتباط مستقیم با دوام و عملكرد این نوع از پنجره ها دارد، عملیات نصب باید به گونه ای انجام شود كه اهداف زیر حاصل گردند:

     1- قابلیت تحمل بارهای زنده و مرده
     2- جلوگیری از تبادل صوت و حرارت
     3- باز و بسته شدن مطمئن
     4- تمیز كردن درگاه نصب
     5- جایگذاری پنجره و تراز كردن آن
     6- انجام سوراخ كاریهای لازم
     7- ثابت كردن پنجره در محل نصب با استفاده از پیچهای مناسب
     8- نصب شیشه ها و جا انداختن زهواره
     9- درزبندی نهایی با استفاده از تزریق فوم و سیلیكون
     10- رگلاژ نهایی

 

استانداردهای تولید وآزمایشات مواد اولیه

برای تولید پروفیل میتوان از مواد اولیه دست نخورده ، مواد بازیافت شده و مواد قابل بازیافت استفاده نمود. كاربرد این مواد با توجه به استاندارد كیفیت RAL-GZ 716/1 تحت شرایط و آزمایشات خاصی قابل قبول میباشد.

كاربرد مجدد مواد با فرمول یكسان توسط همان كارگاهی كه قبلاً آنها را تولید كرده در صورتی كه به كیفیت پروفیلها صدمه نزنند و عاری از هر گونه مواد نرم كننده و مواد خارجی باشند تحت شرایط خاصی امكان پذیر میباشد.

مواد بازیافت شده و قابل بازیافت كاربرد مواد اولیه دست نخورده استاندارد نوع آزمایش
≥ 71 °C ≥ 75 °C DIN EN ISO 306 دمای نرمی ویكات VST/B50
≥ 20 Kg/m² ≥ 20 Kg/m² DIN EN ISO 179,1eA مقاومت ضربه ای چارپی
≥ 2000 N/mm² ≥ 2200 N/mm²  DIN EN ISO 178DIN EN ISO 527-1-3 مدول الاستیسیته مدول خمشی Ef مدول كششی Et
≥ 30 min   DIN 53381-1 زمان پایداریtst

آزمایشات مربوط به پروفیل تولیدی

1- شكل ظاهری و شرایط تولید

حین فرآیند تولید انواع سطح مقطع پروفیل، تعداد نمونه های مشخصی جهت انجام آزمایشات از تولید اخذ می گردد. این نمونه ها پس از بررسی شكل ظاهری بمدت 12 تا 24 ساعت در آزمایشگاه نگهداری شده و سپس مورد تستهای مختلف طبق استاندارد RAL GZ 716/1 قرار می گیرد.سطوح خارجی پروفیل ها كه در معرض دید قرار دارند لازم است دارای رنگ سفید یكنواخت بوده و عاری از هر گونه اجسام خارجی ، حفره ، ترك ، حباب و سایر معایب باشند .

2-مقاومت در برابر ضربه ناشی از سقوط جرم در دماهای پایین:(Impact resistance by falling mass at low temperature)

در این آزمایش ابتدا 10 نمونه cm 30 در دستگاه Freezer قرار داده و تا دمایc º 15به مدت حداقل یكساعت نگهداری می شوند سپس توسط جرم kg 1 از ارتفاع mm 1500 مورد تست ضربه قرار می گیرند .  طبق استاندارد RAL   نباید بیش از 10%  از نمونه ها ( بیش از یك پروفیل ) شكسته شود.

3-رفتار پس از گرم شدن :                    (Behavior after heating)

 cm 22 به مدت نیم ساعت در دمای ºc 150 گرم شده سپس در دمای محیط خنك می گردد و پس از انجام آزمایش نمونه باید فاقد هر گونه تغییر شكل ظاهری (اعم از چروك، ترك، …) باشد.

4-تست جرم واحد طول:

نمونه mm 250   با دقت mm 1 اندازه گیری شده و جرم آن با دقت gr 1 سنجیده می شود. جرم واحد محاسبه شده نباید كمتر از 95% مقدار اسمی آن طبق استانداردهای ارائه شده باشد.

5- برگشت حرارت:    (Heat reversion)

سه مقطع پروفیل mm220 انتخاب و با دو خط به فاصله تقریبی mm 200 در دو سمت سطح به صورت عمود بر محور پروفیل نشان گذاری می شوند. این نمونه ها پس از نشانه گذاری در كوره با دمای ºc 100 به مدت یكساعت قرار میگیرد. و پس از خنك شدن در دمای محیط مجدداً نشانه ها اندازه گیری می شود. برای هر نمونه و هر جفت علامت، ضریب برگشت حرارت به درصد محاسبه می شود.

طبق استاندارد RAL جهت پروفیلهای فرعی نباید درصد اختلاف برگشت حرارت بیش از 3% و برای پروفیلهای اصلی بیش از 2% باشد. ضمناً برای پروفیلهای اصلی اختلاف درصد برگشت حرارت بین دو طرف سطح نیز نباید بیشتر از 4/0 % باشد.

6- تست ابعاد و هندسه پروفیل

ابعاد بیرونی و عملی سطح مقطع پروفیلها همچنین ضخامت جداره های داخلی و هندسه پروفیل با استفاده از ابزارهای با دقت زیاد،  اندازه گیری و با استانداردهای ارائه شده مقایسه می گردد.

7- تست كجی

به منظور اندازه گیری انحراف محور طولی پروفیل، دو نمونه mm 1000 به صورت آینه وار روی یكدیگر قرار می گیرند و با وسیله اندازه گیری دقیق فاصله ایجاد شده در تمام محور طولی دو پروفیل اندازه گیری می شود. این انحراف نباید از mm 1 در كل طول یكمتر تجاوز كند.

 

8- تست جوش:

سطح مقطع های پروفیل پس از مرحله جوش به صورت نمونه در آزمایشگاه تحت تست جوش قرار می گیرند. بر اساس استاندارد RAL هر یك از این سطح مقطع ها باید تحت نیروی مشخصی كه محاسبه شده است به مرحله شكست برسند و در صورتیكه زودتر از میزان نیروی تعریف شده پروفیل شكسته شود محموله تولیدی مردود شناخته خواهد شد.

تاریخچه پیدایش شیشه های دو جداره

استفاده از شیشه توسط رومی ها در حدود هزار سال قبل از میلاد مسیح رایج بوده است و استفاده عمومی از آن نیز به حدود 200 سال قبل باز می گردد كه از آن زمان شیشه ها با ابعاد مختلف وارد زندگی عموم مردم گردیدند.

در سال 1865 میلادی صاحب یك مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورك با ابتكار خویش حق ثبت و امتیاز بهره برداری از شیشه های عایق دوجداره غیر نفوذ در ایالت متحده را بدست آورد. او با مطالعه و آزمایش اثبات كرد كه با استفاده از شیشه های دو جداره می توان از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری كرد و هوای داخل محیط را بهتر محافظت نمود. پنجره های دارای دو یا چند جداره استاندارد، از اتصال دو یا چند شیشه كه بطور موازی ئ در مقابل یكدیگر برای روی یك چهارچوب پروفیل آلومینیومی قرارگرفته اند تشكیل شده است.

امروزه دیوارهای خشتی و گلی ستنی جای خود را به دیواره های شیشه ای مرتفع براق و درخشان داده اند . این سطوح زیبای رنگی به گونه ای طراحی و اجرا شده اند كه بخوبی می توانند در برابر سرما و گرمای محیط خارجی مقاومت كرده و ضمن حفظ زیبایی محیط ، آسایش و اطمینان را برای استفاده كنندگان به ارمغان آورند.

در صنعت معماری نوین ، دیوارهای ساخته شده از جنس شیشه های رنگارنگ رفلكس مورد علاقه و توجه زیاد استفاده كنندگان قرارگرفته است.

 فرایند تولید شیشه دو جداره

در ابتدا جامهای شیشه بوسیله دستگاه حمل بر روی ركهای دستگاه حمل اتوماتیك قرار گرفته و به تعدادی كه اپراتور مشخص می كند به میز برش اتوماتیك انتقال می یابد . سپس اندازه شیشه های مورد نظر توسط نرم افزار بهینه سازی جهت به حداقل رساندن ضایعات توسط دستگاه طراحی و سپس برش داده می شود. شیشه ها پس از جداسازی به خط تولید شیشه دو جداره منتقل می شود ابتدا شیشه ها با آب سختی گیری شده بطور كامل شسته شده و پس از كنترل كیفی به مرحله بعدی منتقل می گردد.

به موازات مراحل مذكور فریم های ما بین دو جدار (Spacer) توسط دستگاه خم كن  (Bending)بر اساس اندازه شیشه خم و برش داده میشود و داخل فریم از مواد رطوبت گیر پر می شود. سپس دو لبه فریم توسط دستگاه بوتیل چسب زده می شود كه بمنظور درزگیری و قرار گرفتن اسپیسر مابین دو شیشه و چسبیدن آنها به یكدیگر  می باشد. فریم ها جهت نصب روی شیشه انتقال می یابد  شیشه ها پس از نصب فریم به دستگاه پرس منتقل می شود و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیك به داخل شیشه دو جداره تزریق می شود سپس توسط روبات محیط شیشه دو جداره با چسب پلی سولفید به منظور درزبندی ثانویه پر می شود.

 استاندارد تولید شیشه دو جداره

تولید شیشه دو جداره با توجه به شرایط موجود و نیازهای جامعه طبق استاندارد ملی ایران صورت میگیرد . در تدوین این استاندارد تا حد امكان استانداردهای كشورهای صنعتی پیشرفته و بین المللی لحاظ شده است . از جمله این منابع میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

1- ASTM E546-1988(Reapproved 1999)

2- Standard test method for frost point of sealed insulating glass units ASTM E773-2001

3-Standard test method for accelerated weathering of sealed insulating glass

4- CAN / CGSB 12.8 m.76

5- Insulating glass units

هدف از این استاندارد تعیین روش های آزمون ، شیشه های دو جداره به منظور بررسی و حصول اطمینان از كیفیت آنها می باشد .

جهت انجام آزمایشات نمونه هایی با ابعاد 350×500±5mm در نظر گرفته می شود .

حد اقل تعداد نمونه ها باید 20 عدد از یك محصول باشد .

كلیه نمونه ها باید حداقل به مدت 2 هفته در محیط آزمایشگاهی با دمای °c2±23 به صورت عمودی قرار گرفته باشند
عیت ظاهری آزمونه ها از لحاظ عدم وجود هرگونه خرابی ویا ترك خوردگی بررسی شود .

 آزمونهای استاندارد شیشه های دو جداره

1- آزمون تعیین نقطه برفك

2- آزمون پایداری در برابر محیط هایی با رطوبت بالا

3- آزمون چرخه های آب و هوایی تسریع شده

4- آزمون مه گرفتگی

5- آزمون تعیین ضخامت محفظه هوا

6- آزمون تعیین ضخامت قطعه شیشه دوجداره

7- آزمون تعیین ابعاد شیشه دوجداره

افزودنی ها

با افزودن موادی مانند ضربه‌گیرها (Impact Modifiers ) ، كاهش‌دهنده‌های سرعت اشتعال یا متعادل كننده‌های گرما (Heat Stabilizers )، پر كننده‌ها (Fillers )، كمك فرایندها (Processing Aids ) و روان‌كننده‌های داخلی و خارجی (Internal & External Lubricants ) و در صورت نیاز رنگ‌های صنعتی (Pigments ) و اكسیـد تیتانیوم (Tio2 ) به نفت خام و نمك طعام ماده جدیدی بدست می‌آید كه هر چند خمیر مایه آن PVC است لیكن خواص فیزیكی متفاوتی داشته و به آن ماده غیر پلاستیك یا UPVC اطلاق می‌شود.

Un plasticized Poly Vinyl Chloride كه مختصرا UPVC نامیده می شود ماده‌ای سخت است و در واقع یك نوع پلاستیك حرارت دیده (Thermo plats ) می باشد كه در فرایند تولید، از طریق اكسترودر شدن به شكل مقاطع مختلف (Profiles ) در آورده می شود.

طیف وسیعی از محصولات را می توان با UPVC تولید نمود كه برای نمونه می توان به پروفیل های قابل مصرف در ساخت درو پنجره، كركره، كف پوش، سقف كاذب، كابل‌های ایزوله، چرم مصنوعی، ورق PVC ، محافظ قرص، كیسه خون و سرم اشاره كرد.

در ساخت درو پنجره از جنس UPVC از پروفیل های مناسب كه دارای غلظت بالای مواد متشكله هستند استفاده می شود تا استحكام كافی را داشته باشند.

UPVC بعلت داشتن امتیازات زیاد و خاص از اواخر دهه 60 وارد بازار شد و جای خود را در بازارهای جهانی پیدا نمود . در حال حاضر UPVC نسبت به سایر مواد پلیمری از امتیازات بالاتری برخوردار بوده ودرصد مصرف بیشتری را به خود اختصاص داده است ( بیش از 60% از سهم بازار).

تاریخچه پیدایش درب و پنجره های UPVC و شیشه های دو جداره

ساخت درب و پنجره های UPVCحدوداً درسال 1960 میلادی در اروپا آغاز گردید.با پیشرفت تكنو لوژی و افزایش هزینه تولید درب و پنجره چوبی ‌،آهنی و آلمینیومی استفاده از درب وپنجره های UPVCرونق روز افزون یافته است.سهولت ایجاد تنوع در طرح ورنگ و استقامت فیزیكی و پایداری در برابر شرایط جوی متفاوت وهمچنین قابلیت با ز یافت بودن UPVC به كار رفته در ساخت این نوع درب و پنجره موجب تحولات عمده ای در این صنعت گردیده است .

تاریخچه تولید درب و پنجره UPVC در ایران

در ایران اولین بار در اواخر دهه 50 واحد تولید پروفیل و ساخت درب وپنجره UPVC حد فاصل شهرستان های بندرانزلی و رشت احداث گردیدو با این كه در سال های بعد واحدهای تولیدی دیگری در این زمینه احداث گردیده است.لیكن به دلایل مختلف واحدهای موجود از تكنولوژی كنونی بر خوردار نبوده و حجم عمده پروفیل مصرفی واحدهای مونتاژ از منابع خارجی تامین می گردد.امروزه در كشورهای اروپائی بیش از 75% سهم بازار درب وپنجره متعلق به پنجره های UPVCمی باشد به طوری كه به عنوان مثال در سال 1997 حدود 84 میلیون پنجره UPVCدر اروپا فروخته شده است .

 ویژگیهای درو پنجره‌های UPVC

1- استحكام
2- زیبایی فوق‌العاده
3- صرفه جوئی در مصرف انرژی تا 40%
4- كاهش آلودگی صوتی تا میزان
5- پائین بودن ضریب انتقال حرارتی
6- حفظ محیط زیست از طریق بازیافت
7- مانع ورود گردو غبار و دود و گازهای موجود از محیط بیرون به داخل
8- مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی
9- مقاوم در مقابل نفوذ اشعه ماوراء بنفش خورشید
10- عدم اشتعال در هنگام آتش سوزی و حریق
11- مقاوم در برابر زنگ زدگی ،خوردگی و رطوبت هوا
12- ایمن در برابر سرقت
13- بی نیاز به صرف هزینه رنگ آمیزی
14- تنوع در طرح و تطابق با هر نوع معماری
15- تنوع در رنگ
16- نظافت راحت و آسان
17- نصب آسان
18- ثبات رنگ در برابر اشعه خورشید
19- مقاوم در برابر عوامل خوردگی – اسیدها و بازها و موارد شیمیایی
20- مقرون به صرفه
21- تنوع در طرح و نوع بازشوها
22- تقویت مضاعف با استفاده از پروفیل گالوانیزه
23- عدم نیاز به سرویسهای مكرر
24- قابلیت استفاده از روكشهای رنگی
25- قابلیت بازیافت

 

صرفه جوئی در مصرف انرژی
با توجه به اعلام تحقیقات سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در ایران در حدود 45% از اتلاف انرژی از طریق پنجره های صورت می گیرد. در این خصوص بخش ساختمان با داشتن سهم حدودا 35 درصدی در مصرف انرژی یكی از صنایعی است كه سهم بالایی را در این زمینه به خود اختصاص داده است. در صورتیكه در زمستان به قاب پنجره و شیشه آن دست بزنید خواهید دید كه سرد است و این دلیل تبادل حرارتی بین قاب پنجره و شیشه با فضای بیرون است.
برای رفع این مشكل با استفاده از پنجره UPVC و شیشه دو جداره تبادل حرارتی از طریق پنجره به حداقل ممكن خواهد رسید.

 قفل و یراق آلات سیستم درو پنجره

با بكارگیری پیشرفته ترین قفل و یراق تحولی اساسی در سیستم قفل و یراق آلات درو پنجره به وجود آمده است. طراحی ویژه این یراق آلات به گونه ای است  كه درو پنجره را از چهار جهت احاطه كرده و باعث می گردد كه با چرخش یك دستگیره در یا پنجره توسط قفل های قارچی شكل به قاب هایشان محكم گردند كه این خود سبب ایمنی بالای در و پنجره ها می گردد.

بشكرانه طراحی خاص قفل ها و لولاهای نگهدارنده در و پنجره به قاب ،امكان بازو بسته كردن درها و پنجره ها در حالت های زیر میسر است

1- یراق یك طرفه
2- یراق دو طرفه
3- یراق كشویی
4- یراق كشویی – لغزشی نیمه اتوماتیك
5- یراق كشویی – لغزشی تمام اتوماتیك
6- یراق تاشو
این یراق آلات از استحكام و كیفیت بالایی برخوردار بوده و دارای عمری طولانی می باشند. 

 عایق در مقابل نفوذ آب

در سیستم پنجره UPVC ، طراحی دقیق و مهندسی پروفیل و آب بندها ودرزگیرها در سراسرقاب و پنجره، عدم نفوذ آب به داخل ساختمان را  تضمین می نماید. این موضوع در نواحی دارای بارش فراوان و مستمر مانند شمال كشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با این حال در بدنه پروفیل ها آبروهایی تعبیه شده است كه در صورت نفوذ احتمالی آب بداخل پنجره ، آب بطور خودكار از پنجره خارج میگردد.

 مانع ورود گرد و غبار و دود

مهمترین ویژگی سیستم در و پنجره های UPVC قابلیت آنها در ممانعت از نفوذ گرد و غبار و دود و دیگر ذرات معلق موجود در فضای بیرون محل سكونت است. این بخاطر نوارهای درزگیر و مكانیزم یراق آلات و قفل های ویژه ای است كه در آنها بكار برده شده است .

استفاده ازاین سیستم خصوصا در اماكنی كه آلودگی شدت بیشتری دارد  توصیه میگردد تا شرایط زندگی بهتری فراهم گردد.

 مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی

پروفیل‌های UPVC بكار گرفته شده در درو پنجره‌ها دارای استحكام و عمر بسیار طولانی می‌باشند و به جهت داشتن  نوارهای آب بندی دوگانه بر روی درها و پنجره‌ها و چهار چوب آنها در مواجه با آب، باران، صدا، گردوغبار و دود و دم موجود در محیط بیرون مقاوم بوده و در مقابل باد و طوفان تا شدت 150 كیلومتر در ساعت بدون لرزش می‌باشند.

 عدم اشتعال به هنگام آتش سوزی

پروفیل سیستم پنجره UPVC به سبب تركیب با CPE كه نوعی تعدیل كننده UPVC می‌باشد، در برابر آتش مقاوم بوده و شعله ور نمی‌شود و خود به تنهایی قابل اشتعال نبوده و از گسترش آتش جلوگیری می‌كند.

شعله های معمولی نظیر شعله كبریت بر پروفیل های UPVC بی اثر است و آن‌ها را نمی سوزاند. افزودن مقادیر مناسبی از تثبیت كننده های حرارتی ، مقاومت پروفیل ها را در مقابل حرارت افزایش داده و مانع از آسیب دیدن در و پنجره ها در مجاورت هوای آزاد و حرارت حاصل از تابش خورشید می گردد . پروفیلهای UPVCوقتی در مجاورت جریان آتش قرار می گیرند بسیار آهسته می سوزند.

  نظافت آسان

پروفیل ها می توانند متناسب با نوع آلوده كننده نظافت شوند. لیكن بهترین پاك كننده آب و صابون است. صابون و آب از تشكیل الكتریسته و جذب گردو غبار ودوده محافظت می نماید. در صورت بروز خراشیدگی در سطح پروفیل آنرا با مایع وكانول برطرف نمائید.لازم به تذكر است كه استفاده از بنزین و مواد اسیدی سطح پروفیل را از بین می‌برد.

جدول مواد مختلف برای پاك نمودن در و پنجره‌های UPVC

نوع ماده ماده و وسیله پاك كننده
كاردك‌و‌پارچه‌خشك پارچه‌خشك آب برس‌وآب ماده‌پاك‌كننده
قیر - - - × -
مداد - - - - ×
رنگ × - - - -
چربی - - - × -
بتونه - - - - ×
چسب - - - - ×
دوده - - - - ×
لاك - - - - ×
واكس - - - - ×
سیمان - - × - -
گچ - - × - -

 

 

نصب آسان

نصب در و پنجره های UPVC ،از طریق پیچ ومهره كردن آنها به قاب فلزی اولیه و یا سازه های سیمانی ،آجری و… صورت می پذیرد و تمام فواصل و شكافها از طریق تزریق فوم و سیلیكون پوشانده می شود كه این خود سبب سهولت و سرعت در نصب می گردد.

 مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید

تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید عامل اصلی از بین بردن رنگ اشیاء است. موادی كه به PVC افزوده می شود موجب مقاومت در مقابل رنگ پریدگی پروفیل میگردد.از طرفی اكسید تیتانیوم موجود در پروفیل نیز انعكاس اشعه ماوراءبنفش خورشید از سطـح پروفیل را موجب می شود.

 استحكام

ساختمان پروفیل از طراحی خاصی كه آمیخته از كانالها و دیواره ها بصورت طولی و عرضی می باشد تشكیل می شود كه ضمن سبك تر شدن وزن سازه موجب استحكام پروفیل ها نیز می گردد. علاوه براین ،وارد كردن پروفیل های فلزی گالوانیزه به ضخامت 5/1 میلیمتر و متناسب با فضای بعضی از كانالها، تقویت مضاعف پروفیل ها را سبب گشته واین امكان را میسر می سازد تا نصب یراق آلات و پیچ كردن آنها در داخل پروفیل های فلزی میسر گرددو دوام و كارائی یراق آلات راحفظ نماید.

امكان تبادل هوا

یكی از ویژگیهای جالب درو پنجره های UPVC ، امكان چرخش آنها حول محور عمودی و افقی است .با انتخاب حالت مورب (Tilt) محور عمودی پنجره با محور عمودی قاب زاویـــه ای 15 درجـــه می سازد، در این حالت پنجره از قسمت بالا باز شده و با ایجاد شكافی 15 درجه امكان تبادل هوای داخل با هوای بیرون را میسر می سازد(بدون آنكه پنجره بطور كامل باز شده باشد). با انتخاب حالت چرخش (Turn)، محور افقی پنجره با محور افقی قاب ، زاویه ای حداكثر 180 درجه می سازد تا بیشترین تبادل هوا بین محیط داخل و بیرون امكان پذیر گردد.

تنوع در ساخت

از ویژگیهای پروفیل های UPVC قابلیت خم شدن آن است و می توان آنرا به هر نوع انحناء و قوس مورد نیاز در آورد. پنجره ها به گونه ای طراحی شده اند كه نصب توری و پرده های كركره ای با قاب UPVC برروی آنها امكان پذیر میگردد.

 پایداری در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی

درو پنجره‌های UPVC به علت استفاده از تقویت كننده های گالوانیزه در داخل كلیه پروفیل ها و یراق آلات ،در برابر زنگ زدگی و خوردگی و مواد شیمیائی موجود در هوا بسیار مقاوم هستند.

 مقاومت در برابر زلزله

صنعت ساختمان و معماری نوین بدلیل رعایت مسایل ایمنی از قبیل مقاومت در برابر زلزله و جلوگیری از بروز هزینه های احتمالی آن روزبه روز در حال تحول و دگرگونی در سطح جهان می باشد.

محققان با بررسی خسارات زلزله و حركات احتمالی زلزله سازه دریافته اند كه نماهایی كه با موارد مصرفی از قبیل سیمان و فلز نصب می گردند باعث ایجاد ازدیاد بار مرده در یك جهت سازه شده و در هنگام زلزله در سازه ایجاد پیچش می نماید. لذا استفاده از نمای UPVC یكی از بهترین گزینه ها جهت سبك سازی و ضد زلزله نمودن سازه ها می باشد.

 مقایسه انواع پنجره ها از نظر خصوصیات فنی و كیفی

خصوصیات فنی و كیفی پنجره های چوبی پنجره های فلزی پنجره های آلومینیومی پنجره های UPVC
زنگ زدگی/پوسیدگی و خوردگی × × - -
رسوب پذیری × × × -
انتقال حرارت × × × -
انتقال صوت × × × -
نفوذ گرد و غبار × × × -
نفوذ رطوبت × × × -
نیاز به رنگ آمیزی × × - -
قابلیت شستشو - - × ×
وزن سبك - - × ×
سرعت بالای تولید - - - ×
سرعت در نصب - - - ×

آلودگی صوتی

بررسی اثرات مخرب آلودگی صوتی بر روی انسان و نقش مؤثر پنجره دوجداره UPVC در كاهش اثرات آن

● ناشنوایی شغلی: از مدتها پیش آلودگی صوتی یكی از علل ناشنوایی تشخیص داده شده است. كار و زندگی در صدای زیاد سبب تغییر موقت و یا دائم در آستانه شنوایی می گردد. بنا به عقیده متخصصان تغییر در آستانه شنوایی حداقل به اندازه 25 دسی بل در بسامدهای 500 و 1000 و 2000 هرتز ضعف شنوایی نامیده می شود.

● اثرات روانی صدا: صدا سبب بی دقتی و كم شدن فعالیتهای مغزی و ناهماهنگی كارهای فكری می گردد.

● اثرات عمومی صدا: صدا ی زیاد منجر به ظهور علائمی مانند تهوع، استفراغ و سرگیجه می شود كه علت آن تحریكات بیش از اندازه و دائمی لابیرنت گوش می باشد.

● اثرات فیزیولوژیك صدا: صدا باعث افزایش ضربان قلب و بالا رفتن میزان اكسیژن مصرفی و افزایش فشار خون می‌گردد.

حالا چگونه از اثرات صدا جلوگیری كنیم؟

با توجه به آزمایشات انجام گرفته در علم پزشكی، محیطی به دور از هرگونه آلودگی صوتی تاثیر بسزایی در سلامت جسم و روان انسان دارد، چراكه محیط آرام زندگی باعث تمدد اعصاب و در نتیجه افزایش بازدهی انسان می شود. یكی از راههای مؤثر در كاهش آلودگی صوتی، استفاده از سیستم در و پنجره مناسب می‌باشد. سیستم در و پنجره دوجداره UPVC می تواند كمكی موثر در كاهش آلودگی صوتی باشد.

سیستم در پنجره دو جداره UPVC با كاهش آلودگی صوتی در محیط زندگی، آرامش و آسایش را برای شما به ارمغان می آورد. شما می توانید با توجه به میزان صدای موجود در محیط كار یا زندگی خود با انتخاب پنجره UPVC و ضخامت مناسب شیشه، حداقل صدا را در محیط زندگی یا كار خود داشته باشید.

با انتخاب سیستم پنجره دو جداره صداهای تحریك كننده اعصاب و روان را تا میزان 40-30 دسی بل كاهش دهید و آرامش و سكوت را برای خود فراهم آورید.

پدیده آلودگی صوتی بخشی از مشكلات عمده زندگی در شهر های بزرگ خصوصا شهر های صنعتی است كه ناخواسته در رفتارهای احتمالی و سلامتی روح و روان شهروندان اثرات سوء و قابل مشاهده‌ای بجا می‌گذارد. استفاده از درو پنجره‌های UPVC با شیشه‌های دوجداره میزان صدا را تا 40 دسی بل كاهش می دهد. كه در سلامتی روح وروان افراد جامعه مؤثر می‌باشد.

تحقیقات صورت گرفته در علم پزشكی گواه براین است كه صدای بیش از اندازه بر سلامت ما تاثیر به سزایی دارد. با بكارگیری درو پنجره‌های UPVC این امكان برای شما فراهم میگردد تا به تناسب نیازهای شخصی خود میزان آلودگی صوتی را كاهش دهید. بسته به سطح صدای موجود (دی سی بل) می‌توانید از مشاوره ما در زمینه نوع شیشه و نوع قاب آن (ازمواد تركیبی باشد یا مواد دیگر) استفاده نمائید. پنجره‌های عایق صوت برای گذاشتن نقطه پایان به صداهای آزاردهنده و فراهم نمودن آرامش و سكوت وسیله‌ای مناسب هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>